https://youtu.be/PtyQ5c-ZS3o
Психоактивні речовини і здоров'я. Позитивні і негативні впливи однолітків. Протидія тиску і маніпуляціям
Мета: розглянути згубний вплив психоактивних речовин на організм підлітків, розвивати вміння критично аналізувати та робити висновки щодо існуючих міфів про психоактивні речовини, формувати активну позицію щодо відмови від вживання згубних для здоров'я речовин; сприяти формуванню впевненої поведінки учнів, умінню протидіяти негативному впливові однолітків
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Англійський філософ Томас Пен вважав, що у людства є три вороги, які забирають більше життів і приносять більше лиха, ніж усі війни взяті разом. Це куріння, алкоголізм і наркоманія. Експеримент.
Проведемо експеримент з аркушем паперу. Зверніть увагу, як він виглядає зараз:чистий, гладенький, цілий. Візьміть фломастер чорного кольору і проведіть лінію від руки в будь – якому напрямку. Тепер відірвіть від аркуша частинку. Решту зімніть.
Чи змінився стан аркуша?
Чи можна його зробити таким, яким він був спочатку?
Так само понівечений організм людини після згубного впливу куріння, алкоголю та наркотиків відновити повністю неможливо.
Повідомлення теми уроку, постановка мети й завдань уроку
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Вступне слово вчителя.
На основі статистичних даних різних країн можна зробити висновок, що тепер на нашій планеті до 60% чоловіків і 20% жінок курять.
З’явився новий термін – “хвороби курців ”. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно на планеті гине 2,5 млн. осіб
1. Психоактивні речовини і здоров'я
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Психоактивні речовини — це будь-які хімічні речовини (або суміші) природного або штучного походження, що впливають на функціонування центральної нервової системи, приводячи до зміни психічного стану людини. Ці зміни можуть бути як позитивними (лікування), так і негативними.
Психоактивні речовини, що спричиняють залежність (звикання) та заборонені законодавством, називаються наркотиками.
Про шкідливі для здоров’я чинники — пияцтво, куріння, алкоголізм і наркоманію говорилося і говориться дуже багато. Іноді їх дуже м’яко називають «шкідливими звичками». Але саме вони приносять безліч лих і страждань для родин, є соціальним злом для суспільства. Більш того, результатом цих шкідливих звичок є скорочення тривалості життя, підвищення смертності населення, народження неповноцінного потомства.
Легенда про тютюн
Летів якось чорт. Та кудись задивився
Й на вербу суху животом настромився.
Помер. Може, правда, а може брехня –
Посипалася з чорта того порохня.
Ішли мужики. Порохню найшли:
Вони недалечко там поле орали.
Кишені діряві були, як на зло,
Тож, чортове зілля повсюди зійшло.
Понюхали – листя духмяним здалося.
Комусь до смаку воно дуже прийшлося.
«Ти ба!» - мовив хтось, і від цього «ти ба»
З’явилася назва у зілля – ТАБАК.
Багато з тих пір табаку розвелося.
Пізніше курити його повелося.
А хтось, кажуть, сплюнув і вигукнув: «Тю!»
З’явилась у зілля ще й назва «ТЮТЮН»
- Робота з підручником у парах. Причини вживання психоактивних речовин - найпоширеніші міфи і реальність
Учні працюють з відомими «міфами та реальністю» про вживання психоактивних речовин
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Якщо порахувати, скільки грошей на рік курці витрачають на сигарети, то вийде чимала сума. Крім того, неабияких грошей коштують запальнички, постійно треба проходити процедуру відбілювання зубів від нікотинового нальоту. А ще іноді доводиться викидати одяг, випадково пропалений сигаретою. А якщо пригадати, скільки коштує лікування від різних хвороб, що виникають унаслідок паління, то суми виявляються чималими.
Робота в групах: «Вартість шкідливої звички».
Об’єднайтесь у 4 групи (тиждень, місяць, рік, десятиліття).
Підрахуйте, скільки грошей витрачає людина щодня купуючи упаковку сигарет
за середньою ціною (за тиждень, місяць, рік, десять років). (Пачка сигарет -30 грн. *365 днів)
Подумайте, як можна було б витратити ці кошти, якби їх не довелося витрачати на сигарети.
На ці гроші можна купити щось реально необхідне, здійснити туристичну подорож або взяти участь у благодійному проекті. Існує безліч речей, на які можна було б потратити ці гроші без шкоди для здоров’я.
3. Позитивні й негативні впливи однолітків
- Слово вчителя
Згідно з дослідженнями психологів, найчастіше причинами куріння підлітків є:
- наслідування більш старших товаришів, особливо тих,на яких хотілося би бути схожим (у тому числі й батьків);,
- бажання здаватися дорослим, незалежним;
- бажання «бути як усі» у компанії, де курять.
Існує хибне уявлення про те, що куріння дозволяє схуднути (що не відповідає дійсності). Ця помилкова думка є причиною того, що починають курити підлітки з надмірною вагою, найчастіше дівчата.
Куріння дуже часто поєднується з прийомом алкогольних напоїв, наркотичних речовин.
Зазвичай перша спроба куріння відбувається в групі однолітків. Боязнь бути відкинутим посилює бажання стати «як усі». Поступово розвивається звичка, спричинена звиканням організму до дії нікотину, що переходить у нікотинову залежність.
І навпаки, діти, які разом зі своїми однолітками займаються спортом, спілкуються в різноманітних гуртках, клубах за інтересами, зайняті корисною, розвиваючою їх особистість діяльністю, не мають бажання й часу на шкідливі звички. У таких дітей престижними є спортивні рекорди, інтелектуальні досягнення, всіляко підтримуються вияви творчих здібностей. А наявність згубних звичок лише осуджується.
Робота з роздатковим матеріалом
Отже, вплив однолітків може бути як негативний так і позитивний. Підкресліть зеленим приклади позитивного впливу друзів, а червоним — негативного
Виручають нас з біди, спонукають до куріння, попереджають про небезпеку, залучають до занять спортом, пропонують когось обманути, пропонують прогуляти заняття, радять переглянути хороший фільм, заохочують щось вкрасти, захищають від ворогів, пропонують когось побити.
Протидія тиску і маніпуляціям
Інтерактивна гра
Учениця 10го класу одної із українських шкіл досліджувала, як її однокласники почали палити. Вона вияснила, що в більшості випадків це сталося під впливом друзів. Наприклад, ти прийшов на дискотеку. Хтось приніс сигарети. Якщо ти відмовляєшся, тобі говорять: «Та ти що! Ніхто не побачить, мама не дізнається». Так і звикли. Протистояти впливу однолітків нелегко. Особливо, якщо тебе вмовляє не одна людина, а кілька.
Щоб переконатися в цьому пограємо в гру
Об’єднатись у трійки. Розрахуйтеся на перший, другий та третій номера.
Спочатку другі номера переконують перших з’їсти цукерку, а ті відмовляються.
Потім другі і треті номери разом вмовляють перші.
Перші номери діляться своїми відчуттями. Коли складніше було відмовитись?
Способи маніпуляцій. Обговорення схеми в підручнику
Обговорення байки Крилова «Вороні Бог послав шматочок сиру...».
Звернути увагу учнів на описані в них способи маніпуляцій.
Учні повинні зробити висновки, що у мультику, на відміну від байки, ворона не піддалася маніпуляціям лисиці.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Практична робота «Моделювання ситуації відмови від вживання психоактивних речовин»
Мета роботи: навчитися захищати власні інтереси й здоров’я та не піддаватися негативним впливам однолітків та дорослих.
Хід роботи:
1. Проаналізуйте зміст перших двох стовпчиків таблиці та запишіть у третьому стовпчику ту фразу, що слід сказати у відповідь на пропозицію закурити сигарету.
АНАЛІЗ СИТУАЦІЇ, КОЛИ ВАМ ПРОПОНУЮТЬ СИГАРЕТУ
Дії партнера | Ваші дії (алгоритм) | Запишіть ваш варіант відповіді згідно з алгоритмом дій |
Робить пропозицію. Пропонує закурити сигарету | Поясніть, що ви думаєте та відчуваєте | |
Намагається відволікти від теми. «Що ти як маленька дитина» | Повертайтесь до теми. Висуньте вимогу. Запитайте, що він думає | |
Тисне, переконує. «Усі курять», «ти що, рекламу не дивишся?» | Відмовтесь, або відтягніть час, або запропонуйте альтернативу |
Зробіть загальний висновок щодо пропозицій вживання психотропних речовин.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
- Підсумкова бесіда
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Яка діяльність сподобалася найбільше?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати параграф 14. Намалювати малюнки на тему «Шкідливим звичкам скажем – ні!»
Іван Крилов байка «Ворона та Лисиця»
Вже скільки раз казали миру,
Що влесливість гидка, та мова марна ця:
Улесливий завжди зворушує серця.
Вороні якось бог послав був грудку сиру.
Ворона сіла на суку
Й хотіла вже було поснідать до смаку,
Але задумалась, а в роті сир тримала.
В цей час Лисиця тут близенько пробігала.
Враз сирний дух Лисицю зупинив:
Лисиця бачить сир,— Лисицю сир сп’янив.
Вона навшпинечках до дерева підходить,
Вертить хвостом, очей згори не зводить
І ніжно каже, влеслива така:
«Голубко, гарна ж ти яка!
Ну й шийка в тебе, а очиці!
Як розказать, так небилиці!
А пір’ячко яке! Який дзьобок!
І, мабуть, ангельський у тебе голосок!
Благаю, заспівай!
А що коли, сестрице,
При отакій красі ти й в співі чарівниця?
Так ти б у нас була цар-птиця!»
Вороні з лестощів звихнулась голова,
Від радощів забилось їй дихання,—
І на привітливі Лисиччині слова
Ворона каркнула щосили з здивування:
Сир випав — зникла з ним і пройда лісова.
Цікава інформація
У багатьох країнах світу активно борються з курінням:
• У США штраф до 3000 доларів чекає кожного, хто спробує закурити в Нью-йоркському ресторані з кількістю місць більше 35.
• В Італії останнім часом взагалі кинули палити в суспільних місцях — ресторанах, барах, музеях, банках і офісних приміщеннях. Із порушників там стягують штраф до 125 євро.
• В Англії на гроші, які як штраф платить порушник законодавства, можна купити уживаний автомобіль.
• У Франції за куріння в ресторанах, кафе і на перонах з недавніх пір доводиться платити настільки ж великі штрафи.
• У Данії значно зросли ціни на цигарки.
• У Сінгапурі палити на вулицях дозволено, а струшувати попіл ні... Тому, хто впустить коробку з-під цигарок, загрожує штраф у 625 доларів.
• У Токіо з 2002 року заборонено палити у всіх громадських місцях під загрозою величезного штрафу.
• Керівники заводів, банків, офісів почали давати надбавку до заробітної плати некурящим співробітникам.
Толерантне ставлення до людей, що живуть з ВІЛ
Мета: надати учням інформацію про ВІЛ і СНІД, ознайомити зі шляхами передання і методами захисту від ВІЛ-інфекції; розвивати навички толерантного ставлення до людей, які живуть з ВІЛ; виховувати ставлення до здоров’я людини, як найвищої цінності.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
Епіграф уроку:
«Найдорожче в людини – це життя.
Воно дається один раз –
і прожити його потрібно так,
щоб не було нестерпно боляче
за безцільно прожиті роки»
Микола Островський
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда
На попередньому уроці ми вивчали як впливають на організм людини психоактивні речовини. Пригадайте, які ви знаєте психоактивні речовини, чому їх так назвали?
Знаючи, що нікотин і алкоголь шкодять здоров’ю, люди, на жаль , палять і вживають алкогольні напої. Дехто не зважає на застереження і вживають ліки та використовують засоби побутової хімії не за призначенням. Які причини цього?
Як впливає на організм людини тютюнопаління та зловживання алкоголем?
Дуже часто підлітки починають пити та палити під впливом оточення. Як протидіяти негативному впливу однолітків?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Китайський філософ Лао-то говорив: «Той, хто може подолати іншого – сильний, той, хто може подолати себе, - могутній».
Я вам бажаю бути сильними та могутніми, бути добрими, уміти співчувати та любити.
Тому, що тільки любляча людина здатна поспівчувати, вислухати,вчасно прийти на допомогу, уміє пробачити, про таких кажуть: «Людина з великим серцем».
Саме сьогодні я вам принесла емблему «Серця», в якому хочу, щоб ви знайшли місце на любов, співчуття, терпіння, надію, добро.
Сьогодні ми будемо вивчати важливу тему, яка є актуальною для нашого сьогодення – це ВІЛ СНІД.
Раптом. Звідки не візьмися,
Вірус ще один з’явився
ВІЛ – це крах усіх надій,
Найстрашніший лиходій.
Він підступний, злий,нахабний,
Лютий, хитрий і нещадний.
Оголошення теми та завдань уроку.
ВІЛ і СНІД – в чому різниця
ВІЛ – вірус імунодефіциту людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. При належному лікуванні цей процес може бути значно довшим.
СНІД – синдром набутого імунодефіциту. Комплекс захворювань, які розвиваються внаслідок руйнування вірусом (ВІЛ) імунної системи.
IV. Вивчення нового матеріалу.
· У 70-ті роки XX ст. З’явилося нове інфекційне захворювання – СНІД. Це смертельно небезпечне захворювання , вилікувати яке сучасна медицина поки що неспроможна.
· Збудник хвороби – специфічний вірус, що отримав назву вірусу імунодефіциту людини – ВІЛ. Він руйнує імунну систему людини, яка покликана захищати організм від різних інфекцій.
· Пригадаймо, що означають слова ВІЛ і СНІД?
Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.
Розв’язування ситуації.
Олексію 12 років, він щойно повернувся зі школи. Сумний і пригнічений. Почувається добре, але причина настрою – усі знають , що в нього ВІЛ. Більшість однокласників уникають хлопця . у нього немає друзів. Кожного дня Олексій іде зі школи з опущеною головою . у хлопця депресія. Усі його бояться, і він почувається страшенно самотнім. Олексій хотів би мати друга, із яким можна було б поговорити…
Запитання для обговорення
· Чому хлопця уникають однокласники?
· Чому його всі бояться?
· Що на вашу думку, найбільше пригнічує Олексія: хвороба чи поведінка його однокласників?
· Чи підліток небезпечний для своїх однокласників?
· Що б ви порадили однокласникам Олексія?
Перегляд відео
V. Робота з підручником. Робота в парах. (ВІЛ передається, ВІЛ не передається)
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) передається через: | Відповідь | |
«так» | «ні» | |
1.Рукостискання | ||
2.Спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом | ||
3.Обійми | ||
4.Спільне користування фонтанчиком для питної води | ||
5.Спільне користування голками та шприцами для ін’єкцій | ||
6.Чхання та кашель | ||
7.Плавання в басейні | ||
8.Рушники,мило,мочалку | ||
9. Домашніх тварин | ||
10. Посуд, їжу | ||
11. Туалети (унітази) | ||
12. Спільне користування голками для проколювання вух | ||
13. Монети та паперові гроші | ||
14. Постільну та натільну білизну | ||
15. Переливання крові | ||
16. Дверні ручки та спортивні снаряди | ||
17. Поцілунки | ||
18. Комарів та інших комах | ||
19. Годування немовляти груддю | ||
20. Народження від ВІЛ-інфікованої матері |
VІ. Гімнастика для очей
VII. Творче завдання. Вправа «Серце друга»
(Кожен учень отримує листівку у формі серця.) Напишіть, як ви можете допомогти уявному ВІЛ- позитивному другу (сісти за одну парту, вислухати, поспілкуватися, захистити, запевнити у своїй дружбі, запросити на свято, прийти в гості, відсвяткувати якусь подію, пограти разом, зателефонувати, познайомити зі своїми друзями тощо). Зачитайте свої записи.
VIII. Узагальнення та систематизація знань.
Вправа «Червона стрічка»
Червона стрічка – це усвідомлення проблеми ВІЛ/СНІДу, надія на те, що буде знайдена вакцина проти ВІЛ і ліки від СНІДу; солідарність із людьми, які живуть із ВІЛ; пам’ять про мільйони людей, життя яких забрала хвороба; протест проти дискримінації людей які живуть із ВІЛ.
На червоній стрічці напишіть побажання для ВІЛ-інфікованих людей, починаючи фразою: «Друже, я тобі бажаю…»
IX. Підбиття підсумків уроку.
Рефлексія
Продовжити фразу: « Я можу розповісти рідним (друзям ) про ВІЛ і СНІД…», «Сьогодні на уроці я дізнався…», «Найбільше мене вразило…»
Х. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 15.
Намалювати малюнки на тему «Захисти себе від СНІДУ»
Узагальнююче слово вчителя.
Завершимо урок словами Д. Карнегі: «…Щодня робіть хоча б одну добру справу, яка може викликати усмішку радості на чиємусь обличчі.» Пам’ятайте, що вашої допомоги і підтримки потребують не тільки ВІЛ- інфіковані, а й близькі та рідні, які поруч із вами. Толерантними слід бути до всіх людей.
Немає коментарів:
Дописати коментар