Сторінки

середа, 26 січня 2022 р.

 

Тема: Практична робота «Розв’язування типових задач з генетики (моногібридне і дигібридне схрещування)».

 

Мета:Закріпити уміння розв’язувати задачі з генетики, визначати характер успадкування при моногібридному та дигібридному  схрещуваннях, генотип та фенотип нащадків за генотипами батьківських форм і навпаки, а також прогнозувати можливість появи нащадків з патологічними ознаками;

розвивати увагу, логічне  мислення, уміння робити висновки;

здійснювати валеологічне виховання.

 

Обладнання: робочий зошит, підручник , картки із задачами.

 

Базові поняття і терміни:гени, алелі, домінантний та рецесивний алель, генотип, фенотип, гомозигота, гетерозигота, моногібридне схрещування, дигібридне схрещування,  повне домінування, неповне домінування.

 

Тип уроку: закріплення і узагальнення знань  умінь і навичок.

 

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

 

1. Повторення основних питань теми( бесіда)

а) Що таке гени? Які гени називають алельними?

б) Як називається алель, який завжди проявляється  за наявності іншого алеля?

в) Як називається алель, який  не виявляється за наявності іншого алеля?

г) Що таке фенотип і генотип?

д) Чим відрізняються гомозиготні організми від гетерозиготних?

е) У чому суть І, ІІ та ІІІ законів Г. Менделя?

є) Скільки ознак аналізується при моногібридному   схрещуванні та при дигібридному?

 

2. Розв’язування прикладів типових задач з генетики.

 

Задача№1

Стійкість вівса до сажки домінує над сприйнятливістю до цієї хвороби. Який нащадок утвориться  від схрещування  гомозиготних імунних особин з рослинами , що вражаються сажкою?

Розв’язання

АА- генотип гомозиготних імунних особин                  Р  АА х ♂аа

аа- генотип рослин, що вражаються  сажкою                 Гамети: А, а,

 

А

а

Аа

Відповідь: Усі нащадки будуть стійкими до сажки й гетерозиготними за генотипом.

Задача№ 2

У парниках висадили розсаду томатів, вирощених з гібридного насіння. 31650 кущів цієї розсади дали плоди  грушоподібної форми , а 94250 кущів-круглої форми. Скільки поміж них гетерозиготних і гомозиготних кущів?

Розв’язання.

Круглої форми - 94250 кущів

Грушоподібної -  31650 кущів

Розщеплення 3 : 1, таке розщеплення відбувається при схрещуванні гетерозигот.

Р ♀Аа х ♂Аа           

Гамети А, а, А, а            

 

А

а

А

АА

Аа

а

Аа

аа

 

З таблиці видно,що серед нащадків 50% гетерозиготних.

Відповідь 50% гетерозиготних нащадків і 50%гомозиготних.

Задача№ 3

Чорна масть  великої рогатої худоби домінує над рудою, а білоголовість над суцільним забарвленням голови.

Яких нащадків можна одержати від схрещування гетерозиготного чорного бика , котрий має суцільне забарвлення голови, з коровою рудою білоголовою. Якщо вона гетерозиготна за білоголовістю? Гени обох ознак перебувають у різних хромосомах.

Розв’язання

А- чорна масть

а- руде забарвлення

В-білоголовість

в-суцільне забарвлення голови

Генотип бика-Аавв

Генотип корови-ааВв

Р  ♂Аавв х ♀ааВв

Гамети : Ав, ав, аВ, ав    

 

аВ

ав

Ав

АаВв

Аавв

ав

ааВв

аавв

 

Відповідь: 25% чорні білоголові, 25% руді білоголові, 25% руді суцільним забарвленням голови, 25% чорні з суцільним забарвленням.

 

ІІІ Узагальнення, систематизація  і контроль    знань.

Виконання практичної роботи( за варіантами).

 

І варіант

Задача №1

У людини ген, що зумовлює одну з форм спадкової глухонімоти. Рецесивний  щодо гена нормального слуху. Яка імовірність народження  глухонімих дітей від шлюбу гетерозиготних за цією ознакою батьків?

Задача №2

При схрещуванні червоноплідної суниці між собою завжди утворюються червоні ягоди, в при схрещуванні білої – білі. У результаті схрещування обох сортів  між собою  утворюються  рожеві  ягоди. Який нащадок  утвориться при запиленні червоно плідної суниці  з рожевими  ягодами?

Задача №3

При схрещуванні  чорного рогатого бика  з червоною комолою коровою народилися телята: одне чорне рогате а інше червоне комоле. Яка ймовірність появи  в потомстві такої пари чорних комолих та червоних рогатих  телят?( Чорне забарвлення домінує над червоним, а ген комолості над рогатістю).

 

 

 

 

ІІ варіант

Задача №1

У пшениці ген карликовості домінує над геном нормального росту . Якими були генотипи вихідних форм. Якщо серед нащадків ¾ рослин виявилися карликовими?

Задача №2

Колір волосяного покриву  морських свинок  залежить від вмісту темного пігменту меланіну. Білі свинки( альбіноси) при схрещуванні між собою дають білих нащадків. Темні свинки при схрещуванні  між собою дають  темних нащадків . Гібриди  альбіносів і темних свинок  мають проміжне ( напівтемне ) забарвлення. Які нащадки будуть  від схрещування  напівтемної свинки  з білою?

Задача№3

У людини ген кароокості домінує над геном блакитноокості , праворукість над  ліворукістю. Обидві пари генів розташовані в різних хромосомах. Якими можуть бути  діти , якщо мати  блакитноока лівша, а батько гетерозиготний за кольором очей  і за здатністю володіти правою рукою?

 

ІV Підбиття підсумків уроку

Учні самостійно роблять  висновки до уроку, виходячи з мети практичної роботи.

 

V Домашнє завдання.

Повторити основні поняття теми, закони Г. Менделя.

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Єдиний урок : «Безпека на дорозі- безпека життя!»

 Єдиний урок : «Безпека на дорозі- безпека життя!» Мабуть, кожен із нас хоча б раз у житті спостерігав порушення правил дорожнього руху. Або...