Стилі спілкування. Значення упевненої поведінки для здоров'я
Мета: дати уявлення про роль спілкування в житті людини, вплив спілкування на здоров'я, переваги і недоліки різних стилів спілкування; розвивати життєві навички користування засобами комунікації; розвивати навички спілкування: вміння говорити, слухати, встановлювати контакти з іншими людьми; виховувати соціальну свідомість та культуру спілкування.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Фронтальне опитування
ІІІ. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
Прослуховування оповідання «Добре слово»
Добре слово
В однієї жінки була маленька донька Оля. Коли дівчинці виповнилося 5 років, вона тяжко захворіла: застудилася, почала кашляти й «танула» на очах. До нещасної матері почали приходити родичі: Олині тітки, дядьки, бабусі, дідусі. Кожен приносив щось смачне й поживне: липовий мед і солодке коров'яче масло, свіжі лісові ягоди й горіхи, перепелині яєчка й бульйон із курячого крильця. Кожен говорив: «Треба добре харчуватися, треба дихати свіжим повітрям – і хвороба втече в ліси і на болота». Оля їла мед у стільниках і солодке коров'яче масло, лісові ягоди і горіхи, перепелині яєчка й бульйон із курячого крильця. Але нічого не допомагало – дівчинка вже ледве вставала з ліжка. Одного дня біля хворої зібрались усі родичі. Дідусь Опанас сказав:
- Чогось їй не вистачає. А чого – і сам не можу зрозуміти. Раптом відчинилися двері. До хати ввійшла прабабуся Олі – столітня Надія. Про неї родичі забули, бо багато років сиділа прабабуся Надія в кімнаті, нікуди не виходила. Але почувши про хворобу правнучки, вирішила навідати її. Підійшла до ліжка, сіла на ослінчик, узяла Олину руку у свою, зморшкувату і маленьку, й сказала:
- Немає в мене ні медових стільників, ні солодкого коров'ячого масла, немає ні свіжих лісових ягід, ні горіхів, немає ні перепелиних яєчок, ні бульйону з курячого крильця. Стара я стала, нічого не бачу. Принесла я тобі, мила моя правнучко, один-єдиний подарунок: сердечне бажання. Єдине бажання залишилось у мене в серці – щоб ти, моя квіточко, видужала й знову раділа ясному сонечку.
Така величезна сила любові була в цьому доброму слові, що маленьке Олине серце забилось частіше, щічки порозвішали, а в очах засяяла радість.
– Ось чого не вистачало Олі, - сказав дід Опанас. – Доброго слова.
Запитання до учнів
Що ж потрібно було Олі для того, щоб вона видужала?
Дівчинці не потрібні були ні ласощі, ні інші продукти харчування… Інколи, для того, щоб людина скоріше видужала, потрібна увага до хворої людини, небайдужість та спілкування з добрими людьми.
Повідомлення теми і мети
Епіграф уроку: Спілкування – найбільша розкіш у житті (Антуан де Сент-Екзюпері).
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Спілкування — це обмін думками, почуттями, враженнями, тобто повідомленнями. Воно відбувається не лише між тими, хто бачать одне одного. Спілкування також називають комунікацією.
Робота з терміном
Комунікація– це процес обміну інформацією (фактами, ідеями, поглядами, емоціями тощо) між двома чи більше особами.
Запитання для обговорення:
• Як можна спілкуватися на відстані? (Інтернет, телефон тощо.)
Повідомлення передаються словами, тобто вербально (усно чи письмово),і без слів — невербально (за допомогою інтонації, сили голосу, темпу мовлення, а також міміки, жестів, положення тіла).
Отже, спілкування може бути двох типів: вербальне і невербальне.
Заповнення схеми «Стилі спілкування» за допомогою підручника (ст. 87.)
Вправа «Зіпсований телефон» (перевірити якість повідомлення, переданого лише невербально)
Об’єднайте учнів у дві команди, розрахувавши їх на «день» і «ніч», вишикуйте у дві шеренги. Покажіть учням, які стоять у шерензі першими, малюнки, а вони невербально мають передати їх зміст наступному учасникові. Попросіть останніх у шеренгах учнів намалювати те, що вони зрозуміли. Порівняйте ці малюнки з тими, які є у вас.
Запитання для обговорення:
• Чи складно вам було зрозуміти одне одного?
• Що вам заважало? (Заборона говорити.)
• Що могло б допомогти? (Якби можна було перепитати.)
Отже, щоб краще зрозуміти співрозмовника, треба мати змогу ставити уточнювальні запитання. Щоб уникнути непорозумінь під час спілкування, треба висловлюватися конкретно і не боятися перепитувати те, що незрозуміло.
Читання та обговорення вірша (відсутність навичок ефективного спілкування може призвести до
конфлікту)
Рассказ об имени винограда
Шли вместе турок, перс, араб и грек.
И вот какой-то добрый человек
Приятелям монету подарил
И тем раздор меж ними заварил.
Вот перс тогда другим сказал:
«Пойдем на рынок и ангур приобретем!»
«Врешь, плут, — в сердцах сказал араб, —
Я не хочу ангур! Хочу эйнаб!»
А турок перебил их: «Что за шум,
Друзья мои? Не лучше ли изюм?»
«Что вы за люди! — грек ответил им. —
Стафиль давайте купим и съедим!»
И так они в решении сошлись,
Но, не поняв друг друга, подрались.
Не знали, называя виноград,
Что об одном и том же говорят.
Невежество в них злобу разожгло,
Ущерб зубам и ребрам нанесло.
Вот как непонимание порой
Способно дружбу подменить враждой,
Как может злобу породить в сердцах
Одно и то ж на разных языках.
Запитання для обговорення:
• Як можна було б уникнути сварки?
Отже, конкретність та вміння уточнювати повідомлення допоможуть уникнути помилок у спілкуванні.
Стилі спілкування
В одних і тих же ситуаціях люди поводять себе по різному. Одні намагаються відстояти свою точку зору, незважаючи на інтереси й почуття інших. Вони вдаються до погроз, застосовують фізичну силу. Таких людей не люблять, бояться, уникають. Таку поведінку називають агресивною. Пасивні люди, навпаки, не вміють себе захистити і, як правило, нікому не вміють відмовити. Люди, які впевнені у собі, мають багато друзів, вони вміють домовлятися без погроз та бійок. Таку поведінку ще називають інтелігентною або упевненою. Упевнена манера спілкування є здебільшого найкращою.
Перегляд відео або читання байки Езопа «Сонце і вітер»)
(упевнена манера спілкування є найкращою у більшості життєвих ситуацій)
Сонце і Вітер
Засперечалися одного разу Сонце і Вітер, хто з них сильніший.
— Я сильніше! — казало Сонце.
— Ні, я сильніший! — казав Вітер.
Довго вони сперечалися. Аж ось побачили, що дорогою йде одягнений у пальто перехожий.
— Зараз ми перевіримо наші сили, — сказав Вітер. — Сильнішим буде той, хто зніме з цього чоловіка пальто.
Сонце погодилося. Першим почав Вітер. Він щосили дув і шарпав поли пальта перехожого. Але що сильніше дув Вітер, то більше чоловік кутався в пальто. Потім настала черга Сонця. Воно простягло до чоловіка свої промені,
висушило одяг, зігріло. Спочатку він перестав кутатися, потім розстебнув пальто і нарешті зняв його, насолоджуючись теплим сонячним днем.
Сонце перемогло!
Запитання для обговорення:
• Як діяв Вітер?
• Як діяло Сонце?
• Яка поведінка швидше приводить до успіху? Чому?
Ситуації, коли краще діяти |
Упевнено: • тобі пропонують щось небезпечне або те, що тобі не підходить; • хочеш повернути бракований товар; • хочеш попросити про послугу чи по допомогу | Пасивно: • у ситуації, коли будь-яке загострення стосунків є небезпечним.
| Агресивно: • на тебе напали або намагаються кудись затягти
|
Хоч у деяких випадках доцільно виявити пасивність, а іноді доводиться реагувати й агресивно, впевнена манера спілкування є найкращою у більшості життєвих ситуаціях.